Τετάρτη 25 Απριλίου 2012

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό

Ένα καλό δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τον Ολυμπιακό, ώστε να «χτίσει» μία διαφορά και να επικρατήσει του μαχητικού Πανιωνίου με σκορ 83-67, στον πρώτο ημιτελικό της Α1.

Με τους Βασίλη Σπανούλη (13π.) και Γιώργο Πρίντεζη (12π.) να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση και τον Τζόι Ντόρσεϊ (13π.) να δείχνει διάθεση να προσφέρει θέαμα, οι Πειραιώτες έκαναν το 1-0 στη σειρά ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού –και πάλι στο ΣΕΦ- την Πέμπτη (26/4).

Το ματς

Όρεξη δεν είχε μόνο ο Ολυμπιακός αλλά και ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι «κυανέρυθροι» είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, με αποτέλεσμα –όχι μόνο- να διατηρούνται κοντά στο σκορ, αλλά να έχουν και το προβάδισμα (6-7). Μάλιστα, το εντυπωσιακό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων είχε και συνέχεια, καθώς περίπου στα μισά «εκτόξευσαν» την υπέρ τους διαφορά στο +6 (11-17). Όμως, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς σοβαρεύτηκαν και με ένα επιμέρους σκορ 9-2, ανέκτησαν το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν τα παράτησε, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 23-23.

Με την ίδια διάθεση που έδειξε στην πρώτη περίοδο, ξεκίνησε και τη δεύτερη ο Πανιώνιος. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν βάλει δύσκολα –κυρίως στην άμυνα- σε εκείνους του Ντούσαν Ίβκοβιτς, με αποτέλεσμα να συντηρούν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα (33-35). Ωστόσο στη συνέχεια, οι Πειραιώτες αποφάσισαν να… κόψουν τη φόρα των φιλοξενούμενων και με ένα σερί 5-0, μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ (38-35), ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν να αλλάξει χέρια το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-38.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, όπου με ένα σερί 5-0 ανέκτησε το προβάδισμα (42-43). Όμως, στα επόμενα λεπτά ανέλαβε δράση ο Χάινς για τον Ολυμπιακό και με δικούς του πόντους, έκανε το σκορ 47-43, ενώ αργότερα οι Σπανούλης και Άντιτς πήγαν τη διαφορά στους έξι (51-45). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έβαλαν και την άμυνα στην… εξίσωση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν –για πρώτη φορά στο ματς- με διψήφιο αριθμό (59-49). Το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Γκετσεβίτσιους από τον Αθανασούλα, έδωσε άλλους τέσσερις πόντους στους Πειραιώτες, με το σκορ να γίνεται 63-49. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +16 (67-51) με το τρίποντο του Λιθουανού, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 67-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα, διατηρώντας τη διαφορά που είχε «χτίσει» από το προηγούμενο (72-57). Το ματς είχε κριθεί πλέον σε μεγάλο βαθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερα. Τη χαλαρότητα των «ερυθρολεύκων» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι, ροκανίζοντας τη διαφορά 10 πόντους (77-67), δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Πειραιώτες έκαναν το 1-0 στη σειρά με το τελικό 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54, 83-67

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 5, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 13, Ντόρσεϊ 13, Κέσελ 9(1), Γκετσεβίτσιους 10(2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8(1), Κις 14(2), Αθανασούλας 2, Ντίμπλερ 17(2), Καββαδάς 6, Ιωάννου 5(1), Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 7(1), Παραγυιός, Μπάρλος 6.

Πηγή : sport-fm.gr