Παρασκευή 30 Μαρτίου 2012

Όλα θα κριθούν στην Ισπανία

Ισχνή νίκη, αλλά νίκη για την Άλκμααρ που επικράτησε 2-1 της Βαλένθια στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Europa League. Το αποτέλεσμα, πάντως, αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς του «Μεστάγια».

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χόλμαν από πολύ κλειστή γωνία έπιασε μονοκόμματο σουτ με το εσωτερικό στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» και την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Η απάντηση των Ισπανών όμως, ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 52’ με φοβερή κεφαλιά του Μεχμέτ Τοπάλ από το ύψος του πέναλτι!

Οι Ολλανδοί όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν έντεκα λεπτά πριν το τέλος να φτάσουν σε μια νίκη που τους δίνει –μικρό έστω- προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του «Μεστάγια». Σκόρερ του τέρματος που ενδέχεται να αποδειχθεί καθοριστικό, ο Μάρτενς στο 79’.

Πηγή : sport-fm.gr